Με το εμφατικό 5-0 συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της η Βασίλισσα του Βορρά. Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το σπουδαίο “διπλό” επί της Ξάνθης, οι ποδοσφαιριστές του Παύλου Δερμιτζάκη επέδειξαν άριστο επαγγελματισμό και συγκέντρωση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα Πόντου.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

• Μόλις στο 3′ κοφτή σέντρα-σουτ από τον Μούργο προς τη μικρή περιοχή με τους Καλογέρη και Γιακουμάκη να διεκδικούν επαφή. Τελικά η μπάλα καταλήγει απευθείας στα δίχτυα! 1-0 για τη Βέροια.

• Στο 7′ σέντρα Fofana στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα Πόντου, ο Πασάς με προβολή κάνει το 2-0 για τη Βέροια.

• Στο 29′, επέλεση του Μπουκουβάλα που συνδυάστηκε με Γιακουμάκη και Μούργο, αυτός έβγαλε για τον Πεταυράκη, σέντρα για τον Πασά, πιάνει το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα εξω από το “γάμα”.

• Στο 39′, κεφαλιά του Σκόνδρα με κεφαλιά, αποκρούει ο Πίτκας.

• Στο 40′, πάσα του Γαβριηλίδη στον Μούργο, αυτός μεταβίβασε άριστα για τον Πασά, ο οποίος γυρίζει στον Γαβριηλίδη που τελειώνει τη φάση με δυνατό σουτ για το 3-0.

• Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Fofana περνάει το αντίπαλο αμυντικό και πλασάρει ιδανικά κάνοντας το 4-0.

• Στο 69′ κόρνερ, κάνει την κεφαλιά ο Μαραγκός, η μπάλα φτάνει στον Fofana Που σουτάρει, αλλά μπλόκαρε ο Πίτκας.

• Στο 78′ φοβερή αντεπίθεση από τη Βέροια, ο Kwateng που μόλις έχει εισέλθει ως αλλαγή στο γήπεδο, σουτάρει αποφασιστικά έξω από την περιοχή κάνοντας το 5-0!

• Στο 85′, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου, η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.